
Proč mít Nábytkovou
banku ve vašem kraji
NB šetří základní zdroje z oblasti
Materiální
Nábytkové banky zajišťují bezplatný nábytek pro rodiny v nouzi, seniory, osamělé rodiče či další znevýhodněné skupiny. Zároveň pomáhají předcházet vzniku odpadu…
Lidské
Standardizovaně, profesionálně a koordinovaně zajištěná materiální pomoc uživatelům sítě sociálních služeb v kraji šetří čas profesionálním sociálním…
Finanční
Nábytkové banky jsou schopny částečně suplovat Mimořádnou okamžitou pomoc. Úspory mohou být použity na jiné veřejné služby, jako je infrastruktura…
Materiální
Nábytkové banky jsou velmi flexibilní nástroj distribuce materiální pomoci nejpotřebnějším obyvatelům ČR.
- Plně fungující krajská nábytková banka je schopna podpořit více než 1500 osob v nekrizovém režimu.
- Plně fungující krajská nábytková banka je schopna skokově navýšit svoji kapacitu v krizovém režimu (např. uprchlická krize v důsledku války na Ukrajině, COVIDová krize)
- Fungující krajská nábytková banka se může stát pop-up sběrným místem v krizových situacích a být součástí krizové infrastruktury státu.
- Krajská nábytková banka může být významná doplňková služba, ale i podpůrný prvek pro výkon sociálních a zdravotních služeb.
Nábytkové banky jsou velmi efektivní nástroj předcházení vzniku odpadu.
- Plně fungující krajská nábytková banka je schopna ročně odklonit přes 100 tun potenciálního odpadu převážně od fyzických osob z dané lokality.
- Krajská nábytková banka může být důležitou součástí krajského reuse systému navazující na služby reuse pointů a reuse center.
- Krajské nábytkové banky, sdružené v národní síti, jsou povinny naplňovat profesní standardy kvality služby, mimo jiné hygienické. Hygienická opatření, která v rámci jednotlivých organizací fungují, tak eliminují rizika, která s touto službu – v případě neprofesionálního poskytování – souvisí (např. šíření štěnic, apod.).
- Síť nábytkových bank může být vhodným partnerem pro velké projekty nadnárodních firem. Např. Ikea – druhý život nábytku a další CSR projekty. Tím může zvýšit kvalitu poskytovaných služeb a násobkově zvýšit environmentální dopad celé služby.

„Dobrá zahraniční praxe probíhá např. v Belgii, kde funguje síť organizací De Kringwinkel podporovaná státním rozpočtem, která odebere z třídíren na 83,000 tun zboží každý rok. Více než polovina je pak prodána zpět do domácností a tato činnost generuje práci pro více než 5300 pracovních míst.“
Lidské
Standardizovaně, profesionálně a koordinovaně zajištěná materiální pomoc uživatelům sítě sociálních služeb v kraji šetří čas profesionálním sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách.
- Z praktické spolupráce nábytkových bank a sociálních služeb v daném kraji vyplývá, že zajištění materiální pomoci je v případě absence služby nábytkové banky běžnou součástí práce sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách, a to často nad rámec jejich povinností vyplývající z typu služby. Služba, kterou poskytuje nábytková banka je proto velmi vítanou – doplňkovou – sociální službou k fungující síti sociálních služeb.
- V případě krizových situacích zajišťují nábytkové banky sběr a distribuci materiální pomoci namísto lidí, kteří jsou k tomu jednorázově a nekoordinovaně najati či k úkolu přirazeni.
Nábytkové banky jsou vhodným typem zaměstnavatele na volném i chráněném trhu práce.
- Plně funkční nábytková banka se systémovým financováním je stabilní organizace daného kraje, a proto je i ověřeným zaměstnavatelem.
- Příkladem dobré praxe v rámci funkčních krajských organizací je zaměstnávání uživatelů sociálních služeb, a to ať přímo v nábytkových bankách nebo ve službách spolupracujících (reuse centra, opravárny, renovační dílny).
Funkční síť nábytkových bank bude vhodnou platformou pro koordinaci či realizaci národních projektů. Aktuálně probíhá např. pilotní spolupráce s projektem Prevence energetické chudoby prostřednictvím sociálních inovací.
- Služby nábytkových bank mohou být koordinovány společně s plně funkční sítí potravinových bank, které fungují také na krajské úrovni a jsou často v úzké spolupráci v rámci daných lokalit pro zajištění potravinově-materiální pomoci nejpotřebnějším obyvatelům daného kraje.
- Nábytkové banky spolupracují v rámci krajů a také na národní úrovni s ostatními pomáhajícími organizacemi, zejména však se sítí potravinových bank a s bankami oděvními. Tato tripartita pomáhajících bank, díky své společné koordinaci, může být silný aparát pro národní potravinově-materiální pomoc v případě např. nouzových stavů a jiných krizových situacích.

„Dobrá praxe probíhá v České republice např. v Libereckém nebo Jihočeském kraji, kde organizace spolupracují na zabydlování městských i soukromých bytů zapojených do projektu Housing First.“
Finanční
Nábytkové banky jsou schopny částečně suplovat Mimořádnou okamžitou pomoc-dále jen MOP.
- Aktuálně probíhá nesystémově, jen dle benevolence jednotlivých ÚP.
- V případě jednotné metodiky pro poskytování MOP je možné, aby se služby nábytkové banky staly primárním zdrojem MOP předcházející finančnímu plnění.
- Nábytkové banky mohou městům pomoct v rámci vybavování sociálních bytů v dané lokalitě.
Standardy kvality poskytování služby krajské nábytkové banky sledují kromě sociálního, environmetálního i ekonomickou efektivitu služby.
- Česká federace nábytkových bank a reuse center (zastřešující organizace) nastavuje metodiku sledování, respektive měření efektivity jednotlivých organizací, od které se bude do budoucna odvíjet financování této služby.
Městům a obcím šetří náklady na skládkování.
- Fungující krajská nábytková banka může odklonem odpadu ušetřit městům a obcím na území daného kraje při současných cenách skládkování v průměru 0,5-0,7 mil. korun.

„Dobrá praxe v České republice probíhá např. v Ústeckém kraji, kde úzce spolupracuje nábytková banka s místním úřadem práce, který pomáhá prostřednictvím proplácení dávky Mimořádné okamžité pomoci hradit náklady na dopravu materiální pomoci přímo nábytkové bance.“

Nábytkové banky jsou skvělým příkladem toho, jak lze efektivně pomáhat lidem v nouzi a zároveň chránit životní prostředí. Díky jejich práci dostává nábytek druhou šanci a stovky rodin nový začátek.
— Jana Novotná, krajská radní pro sociální oblast
Podpora komunit
Nábytkové banky jsou samostatné neziskové organizace. Získávají funkční a zdravotně nezávadné použité vybavení domácnosti od firem a jednotlivců a distribuují je potřebným prostřednictvím sítě sociálních služeb. Přinášejí řadu výhod nejen jednotlivcům, kteří využijí jejich služeb, ale také celé společnosti a životnímu prostředí.
Grafika
Ke stažení

Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru a buďte informováni o všech našich aktivitách.
Sledujte nás na LinkedIn
Sledujte nás na LinkedIn a získejte pravidelný přehled o našich projektech a novinkách.
Kontakty
Dana Kalistová
předsedkyně
+420 724 981 240
dana.kalistova@reusefederace.cz
Ing. Veronika Vojtová, MBA
projektová manažerka
+420 722 731 355
veronika.vojtova@reusefederace.cz

Česká federace nábytkových bank a re-use center, z. s.
Zavadilka 2139, 37005 České Budějovice
www.reusefederace.cz